Kayıp Sürücü Belgesi İşlemleri (2021)

15.01.2021 11:55

Eski Tip Ehliyetinizi Mi? Yoksa Yeni Tip Ehliyetinizi Mi Kaybettiniz?

Yeni Tip Ehliyetimi Kaybettim:

Öncelikle belirtmek isteriz ki tam olarak 1/01/2016 tarihinden beri yeni tip ehliyetler Türkiye genelinde dağıtılıyor. Eğer bu tarih ve sonrasında ehliyet aldıysanız bu yeni tip ehliyet belgesidir. Bu durumda ödemeniz gereken iki ücretten bahsetmeliyiz.

  • Değerli kağıt bedeli: 225 TL
  • Vakıf payı: 45 TL

Toplam 270 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Hemen aklınıza şu soru gelmiş olabilir? Sınıf fark ediyor mu? Hayır tüm sınıflar için değerli kağıt bedeli ve vakıf payı ücreti aynıdır. 

Eski Tip Ehliyetimi Kaybettim:

Eski tip ehliyetini kaybedenler 1 defaya mahsus değişimler için indirimli tarifeden faydalanabiliyor.

  • Değerli kağıt bedeli: 13 TL
  • Vakıf payı: 2 TL

Eski tip ehliyetinizi kaybettiyseniz ehliyet yenileme kapsamında ehliyetinizi yenileyebilirsiniz.

 

Ehliyet Kaybetme Cezası

Ehliyet kaybetme cezası diye bir ceza bulunmuyor. Yeni tip ehliyeti kaybederseniz daha fazla harç ücreti ediyorsunuz.

 

Biyometrik Fotoğrafa İhtiyacınız Var

Ehliyet, Kimlik ve Pasaport farketmeksizin artık Türkiye'de tüm kimlik belgelerinde biyometrik fotoğraf isteniyor. Eski usul vesikalık fotoğraflar kabul edilmiyor, lütfen buna dikkat ediniz.

Fotoğrafçılar 25TL-30TL arası bir ücret talep ediyorlar. 15 - 20 dakikada fotoğrafçıda çıkarılabiliyor. Ehliyet çıkarmak için en az 2 biyometrik fotoğrafınızın olması gerektiğini lütfen unutmayınız! Birini sağlık raporu için diğerini de nüfus müdürlüğüne vermek için kullanacaksınız.

 

Sürücü Olur Sağlık Raporu Almanız Gerekiyor!

Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce aşağıdaki belgelerden özellikle  sağlık raporu sizleri biraz uğraştırabilir. Resmi olarak Aile hekimleri(Sağlık ocağı) size "Sürücü olur sağlık raporu" verebiliyor. Fakat aile hekimleri sizleri devlet hastanesine yönlendirebilir. "Sürücü olur sağlık raporunu" özel hastane veya poliklinikten alabilirsiniz. Özel kurumlarda 50 TL - 100 TL arası bir ücret isteniyor.

 

Kan Grubunuzu Biliyor Musunuz?

Kayıp ehliyet başvurusu esnasında kan grubu kartı isteniyor. Kan grubunuzu biliyorsanız beyan vermeniz yeterli. Kan grubunuzun yazdığı "kan grubu kartınız" varsa işlem sırasından gösteriniz. Kimliğinizde kan grubunuz yazıyorsa o da yeterlidir. Eğer kan grubunuzu bilmiyorsanız kan grubunuzu test yaptırarak öğrenmeniz gerekiyor.

 

Başvuru Esnasında Yanınızda Kimliğinizi İspat Edecek Bir Belge Olmalı

Kayıp ehliyeti çıkarmak için yanınızda kimliğini olmalı eğer kimliğinizi de kaybettiyseniz kimlik yerine geçebilecek belgeleri kullanınız. Bu konuda çok tereddüt halinde kalırsanız alo 199 nüfus müdürlüğü danışma hattından bilgi alınız.

Ehliyetinizle birlikte nüfus cüzdanınızı da kaybettiyseniz aynı anda hem ehliyetinizi hem de nüfus cüzdanınızı çıkarabilirsiniz.

Kimlik ve ehliyet çıkarma işlemleri için randevu alırken her ikisine de başvuru yaptığınızdan emin olunuz. Bununla birlikte hem ehliyet hem de kimlik için harç ücretlerini ödemeyi unutmayınız. Ayrıca alt kısımda yeni kimlik çıkarma ile ilgili paylaştığımız yazıyı okumayı unutmayınız

 

Randevu Almam Gerekiyor Mu?

Nüfus müdürlüğünde yapılacak işlemler için randevu almanız gerekiyor. Randevuyu Türkiye'nin her yerinden alabilirsiniz. Merkezi sisteme geçildi. İl veya ilçe fark etmiyor. Randevu ile ilgili aşağıdaki makaleyi okuyunuz.

https://randevu.nvi.gov.tr/

Randevuyu istediğiniz zaman alabilirsiniz. İlla harç ücretlerini ödemenize gerek yok! Hiç bir belgeniz olmasa bile randevu alınabiliyor!

 

Ücretler Nereye Ödenecek Sorunsalı!

Ehliyet harç ücretlerinin ödenmesiyle ilgili önemli bir fark var. Pasaport ve kimlikte pek sorun yaşanmıyor ama kayıp ehliyette ufak bir fark var. Üstte detay vermiştik ve iki ücretten bahsetmiştik. Değerli kağıt bedeli ve vakıf payı. Değerli kağıt bedeli devlete ödenen bir ücret iken hizmet bedeli polis vakfına ödenen bir ücrettir; bankaların veznelerine, bazı bankaların ATM'lerinden ve bazı bankaların internet bankacılığı platformlarından her iki ücret ödenmektedir. Her iki harç ücretini vize işlemi olarak ödemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Ehliyetini Kaybedenler veya Ehliyetini Çaldıranlar İlan Verme Zorunluluğu Var mı?

Resmi olarak böyle bir zorunluluk. Fakat gazeteye illa ilan vermek isterseniz bu sizin takdirinize kalmış bir durumdur. Nüfus müdürlüğünce herhangi bir ilan belgesi istememektedir.  Ehliyetini çaldıranların ve kayıp edenler polis merkezine başvuru yaparak ehliyetlerini kaybettiklerini veya çaldırdıklarını tutanak altına alabilir. Ayrıca nüfus müdürlüğüne başvuru yaparken de sistemsel olarak ehliyetin veriliş nedeni olarak kayıp olduğu bilgisi yer alır.

 

Ehliyet Kaç Günde Çıkar? Kaç Günde Elime Ulaşır?

Ehliyetimi kaybettim yeni ehliyetim kaç günde gelir? Evet güzel bir soru. Başvuru yaptığınız anda bilgileriniz basım merkezine gönderiliyor, hızlıca yeni ehliyetinizin basımı yapılıyor ve beyan ettiğiniz adrese gönderiliyor! Şu sıralar en geç bir hafta içerisinde ehliyet belgeniz elinize ulaşır! 

 

Başvurudan Sonra Araç Kullanabilecek Miyim?

Müsterih olunuz! Evet sürebilirsiniz. Bunun için başvuru yaptığınız esnada nüfus müdürlüğü yetkilisinde 30 gün süreyle geçerli olan geçici ehliyet almayı unutmayınız! Ehliyetiniz gelene kadar kullanabilirsiniz.


Sosyal Medya